Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Ultrasonografi

Ultrasonografi Nedir? Gözde Ne Amaçla Kullanılır?

Ultrasonografi'nin Kullanımı

Ultrason aslında , işitmediğimiz ses dalgalarına verilen genel bir isimdir. Tıpta çok yaygın kullanılır ve esas olarak , ses dalgalarının yansıması esasına dayanır. Yani bir özel cihaz ile yaratılan ses dalgaları , bir dokuya gönderilir ve ses dalgalarının yansıması yine bu cihazın bir özel algıcı ile algılanarak , resim haline sokulur . Ekranda görünen resimlere bakarak dokudaki değişiklikleri tespit etmek mümkün olur. Göz hastalıklarında iki tip ultrason kullanılır.

Çeşitleri

B scan Ultrasonografi

Göz hastalıklarında da , doğrudan görmediğimiz bazı dokuların hastalıklarının incelenmesi , tanısı ve takibinde kullanılır. Özellikle göz içi kanamalarda , göz içine yabancı cisim kaçması halinde , ya da örneğin retina tabakasının yırtıkları , ayrılması veya tümör ve iltihabi hallerde hep ultrasondan yararlanılarak , tanı ve takip sürecinde kararlar verilmektedir.

A scan Ultrasonografi

A-Ultrasonografi de aynı esasa göre çalışmakta olan , ancak , göz içinde mesafeleri daha hassas olarak ölçmeye yardımcı olan bir ultrason cihazıdır. Özellikle gözün büyüklüğü , lensin kalınlığı , ön kamera dediğimiz ya da vitreus boşluğu dediğimiz , gözün sıvı dolu ortamlarının genişliklerinin hesaplanmasında yardımcı olur. Aslında , en sık kullanım alanı da , biyometrik ölçümde kullanılan bazı değerleri ölçmesi ve bunları kullanarak otomatik bazı formüller ile katarakt ameliyatında kullanılacak göz içi merceğinin dioptri değerinin saptanmasıdır.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.