Göz Tansiyonu

Glokom Nedir?

Glokom göz içi basıncının yüksek seyretmesi ile karakterize , zaman içinde görme sinirinde bozulmaya ve buna bağlı görme kaybına yol açan sinsi bir hastalıktır. Gözümüzün ön kısmında bir yandan salgılanan , bir yandan da damarlarla dolaşım sitemine boşaltılan bir sıvı ( humor aköz ) vardır. Bu sıvının normalden fazla olması göz içi basıncın artmasına ve göz küresindeki en hassas yer olan görme sinirinde tahribata yol açar. Bunu balon şişirirken içine ne kadar fazla hava üflersek , o kadar gergin olmasına benzetebiliriz.

Göz içi sıvısının salgılanması ile uzaklaşması arasında sabit bir denge vardır. Bu durumda göz içi basıncımızın normal seyrettiğinden söz ederiz ve normal sınırlar 12 – 20 mm. cıva basıncı arasındadır. Eğer bu değerlerin üzerinde göz içi basıncı ile karşılaşırsak , göz tansiyonu hastalığından yani glokom’dan şüphe ederiz ve bazı ileri tetkikler yaparak, gerçek glokom hastalığının olup olmadığına karar veririz. Göz içi basıncı günümüzde en kolay olarak hava püskürten “ pneumotonometre” denilen cihazlarla ölçülmektedir. Bunun yanısıra bazı özel durumlarda ve bazen de çift kontrol olsun diye “aplanasyon tonometresi” dediğimiz gözün saydam tabakasına değerek ölçüm yapan bir cihaz ile de kontroller yapılabilmektedir. Glokom şüphesi olan olgularda , göz tansiyonu ölçümü sonrasında başlıca üç tane ileri tetkik yapılır. Bunlar:

01

Görme Alanı

02

OCT

Optik Koherens Tomografi ile görme siniri incelemesi

03

Kornea kalınlığı dır.

OCT ve görme alanı , hem tanı aşamasında yardımcıdır hem de , tedavi süresince aralıklı yapılarak tedavinin etkinliğinin takibinde kullanılır. Glokom tedavisinde damlalarla göz içi basıncı normal sınırlara düşürülür. Glokom tanısı genellikle sürekli damla kullanmayı ve periyodik takibi gerektirir. Tedavide tüm amacımız , görme siniri üzerindeki basıncı azaltarak , zayıflamasını ve geri dönülmez görme kayıplarını önlemektir. Zira glokom hastalığının en önemli özelliği genetik geçiş göstermesi , şikayet yapmaması , iki taraflı olması ve kaybedilen görme fonksiyonunun tekrar geriye kazanılamamasıdır. İlaçlarla kontrol edilemeyen gözlerde cerrahi yöntemlerle göz içi basıncının düzene sokulması gerekebilir. Ailesinde göz tansiyonu olan kişilerin senede bir göz kontrolü olması ve bunu göz doktoruna belirtmesi gerekir.