Euretina

Göz Hastalıkları konusunda , dünyanın en önemli kongrelerinden birisi olarak Euretina toplantısının 17. si , 7-10 Eylül 2017 günlerinde Barselona’ da yapıldı . Bu toplantıya , dünyanın değişik ülkelerinden yaklaşık 3000 dolayında göz hekimi katıldı . Ülkemizden de , katılım oldu. Dr. Süleyman Kaynak ve arkadaşları da  ta bu toplantıya , bildiri ve posterlerle katıldı.

Bu toplantıda , başta yaşa bağlı sarı leke hastalığı ve diyabetik makülopati ve diğer retina hastalıklarının tıbbi ve cerrahi tedavilerine ilişkin bilgiler ve gelişmeler paylaşıldı . Yaşa bağlı sarı leke hastalığında göz içine yapılan ilaç uygulamalarında yeni protokoller ve uygulama şekilleri değerlendirildi. Yeni çok merkezli çalışma sonuçları tartışıldı . Yine aynı şekilde diyabete bağlı görme kayıplarının nedenleri ve yaygınlaşmasındaki sorunlar ele alındı . Sadece tüm dünyada değil , ülkemizde de diyabet gayet hızla yaygınlaşmaktadır. Bu nedenle şeker hastalığına bağlı sorunlar ülkemizde de çok yaygınlık kazanmaktadır. Bu nedenle bu konulardaki yeni gelişmeler ve tedavi protokolleri ülkemiz için de çok büyük önem taşımaktadır.

Bunun yanı sıra , retina hastalıklarının tedavisinde cerrahi teknoloji ve tekniklerin de gelişmekte olduğu görüldü. Özellikle daha küçük kesilerle yapılan ve dikiş kullanılmadan sonlandırılan ameliyat tekniklerinin giderek daha popüler hale geldiği görülmektedir.

Cerrahi teknikler arasında , görme kaybına uğramış hastalarda yapılan protez uygulamalarındaki ilk sonuçlar da değerlendirildi. Bu konuda da ileriki yıllarda umut verici gelişmeler olabileceğinin sinyalleri alındı.

Euretina 2017 , göz hastalıklarında , yeni bilgilerin ve gelişmelerin paylaşıldığı önemli bir toplantı olarak zihinlerde kaldı. Katılımcılar aynı zamanda , toplantı seansları dışındaki zamanlarda kısıtlı da olsa , Barselonanın belli başlı görülecek yerlerini görmek için de zaman sarfettiler.